עופר דיין

בן רינה וישראל, נולד ביום כ"ב בכסלו תשכ"ה (27.11.1964) בחיפה. עפר למד בבית-הספר "מעלה הכרמל", "לאו בק" ובבתי-הספר המקצועיים "בסמת" ו"שוב" ובכולם היה תלמיד טוב, חרוץ ושקדן. לב טוב היה לו, והוא אהב לעזור לכל נזקק: אם לזקנים ולקשישים, שהיה עוזר להם לחצות כביש בבטחה ולשאת את משאם לביתם, ואם לילדים מוכי גורל וחסרי בית שנהג לארח בביתו ולדאוג לכל מחסורם. עפר היה חבר בתנועת "הצופים" ובתנועת הנוער "השומר הצעיר". בחופשותיו הוא נהג לעבוד בבית ההוצאה לאור "רנסנס" בחיפה, שעם בעליה התיידד. רוח ההתנדבות פיעמה בקרבו, והוא הקדיש רבות מזמנו למשמר האזרחי וקיבל על כך תעודת הוקרה מראש המשמר האזרחי. במסגרת המשמר האזרחי השתתף עפר בתחרויות קליעה, וכן נטל חלק בצעדת עמק הירדן. עפר היה צייר ואמן בנפשו. ציוריו מעטרים את בית הוריו, אחת מתמונותיו שגודלה 3 מטרים, נמצאת בבית התרבות שבמחנה שמשון. כמו כן הוא היה אספן, היה לו אוסף בולים, מטבעות, סכיני קומנדו וחרבות. עפר היה צנוע, ביישן ועניו ואהוב על כל יודעיו.

עפר גויס לצה"ל במחצית יולי 1983, וכאיש מקצוע הוצב לשרת בחיל-החימוש. לאחר הטירונות, הוא השתלם בקורסים מקצועיים נוספים, ונשלח לסדנת חימוש בלבנון. 19 חודשים רצופים שירת עפר בסדנה, כיוון שלא נמצא לו מחליף. מפקדיו ראוהו כחייל ממושמע ומסור, הראוי לקידום. בדרך מקרה גילו מפקדיו את כשרונו לציור, והוא נרתם לעטר את הקירות במחנה יחידתו בלבנון.

ביום י"ז באדר תשמ"ה (10.3.1985), נפל רב"ט עפר בקרב בלבנון, והובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בחיפה. הוא השאיר אחריו הורים ושני אחים.

במכתב התנחומים למשפחה האבלה, כתב מפקדו: "הכרתיו במשך שנה וארבעה חודשים מאז הגעתו ליחידה. הוא היה חייל בעל ידע מקצועי מעולה, מוטיבציה גבוהה מאוד ואדם כשרוני, אחראי ומסור אשר ביצע את תפקידו בקפדנות ובדייקנות לשביעות רצון מפקדיו, תוך גילוי רצון והתמדה... היה חבר נאמן וידיד אמת אשר סייע לחבריו, תרם רבות ליחסי החברות בסדנה ולשמירה על מורל גבוה. היה אהוב ומקובל על חבריו ומפקדיו".

הוריו הציבו לזכרו נר נשמה בבית-כנסת בחיפה. בעל בית ההוצאה "רנסנס", מר גורפינקל, תרם לזכרו 93 ספרים כמניין "דיין הי"ד" להקמת ספרייה על-שמו באחת מיחידות צה"ל.